Pomůžeme Vám zvýšit produkci plodin o desítky procent

 

Čmeláci jako nenahraditelní pomocníci


Velmi populární způsob, jak zvýšit produkci zemědělských plodin až o 90%, je řízené vysazení čmeláků. Včel je již velmi malé množství, ale čmeláci dokáží opylovat během krátké chvíle velké množství květů. Bez toho jsou květy odkázány pouze na přenos pylu větrem nebo lákání hmyzího opylovače tvorbou nadprodukce nektaru, aby jej nalákaly.

Hlavní využití čmeláků dnes představují skleníky s rajčaty, okurkami, a paprikami, plantáže s jahodami nebo rybízem a sady s ovocnými stromy jako jsou broskvoně, jabloně, hrušně, třešně nebo švestky. Zde se pohybuje nárůst výnosu až o 90%.

U zemědělských plodin jako jsou hrachové lusky, řepka, slunečnice, hořčice a pícniny dochází ke zvýšení produkce až o 30%.

Opylovací schopnost čmeláků není radno podceňovat. Jedna čmeláčí dělnice je schopna denně navštívit i 2000 květů. S využitím čmeláků lze provádět opylování na míru – podle druhu rostliny a velikosti sadby je možné použít určitý druh čmeláka v optimálním počtu. Pro příklad, jedno čmeláčí hnízdo dokáže opylovat plochu o velikosti 2500 m2.

Vlastností čmeláků je také to, že v průběhu roku vychovají desítky mladých královen, které následující rok mohou založit další hnízda v okolí. Což pro další roky umožní přirozené oplylování bez nutnosti pořizovat velké množství hnízd.