O nás

Ještě do nedávna pro mě byl čmelák jen hmyz, který občas zahlédnu v přírodě. Najednou jsou ale čmeláci mým každodenním tématem a zálibou. Jak se stalo, že se z naprostého čmeláčího neznalce stal ten, který chce prostřednictvím prodejcmelaku.cz zajistit šíření těchto zajímavých hmyzích pracovníků do českých zahrad a domácností?

Za vším stojí letošní zklamání otce mé přítelkyně. Nadšený zahrádkář a čmelař si letos nestihl včas objednat čmelí základnu pro svůj úl na čmeláky a po několika marných pokusech nalákat volně chycenou čmelí matku do úlu, mi zklamaně ukazoval svůj prázdný úl. Nejenže přišel o možnost čmeláky letos chovat (ano, nevěřili byste, jakou radost může zahrádkář mít z toho, jak dobře jeho čmeláci prospívají a jak se vesele hemží u hnízda), ale hlavně postrádal jejich úžasnou schopnost opylovat velkou plochu zahrady i v chladném počasí (zvláště u plodin, které kvetou velmi brzy, jako jsou meruňky, třešně apod.).

Rozhodl jsem se, že mu čmeláka prostě zajistím, ponořil jsem se do zkoumání celé problematiky a postupně zjišťoval, jak žádaným a pracovitým obyvatel a hlavně opylovačem našich zahrad čmelák je.

Čmeláci pracují a žijí podobně jako včely medonosné, jsou ale odolnější a houževnatější. Jsou taky velmi samostatní a nevyžadují takřka žádnou extra péči, nejsou agresivní. Prostě ideální společníci. Bohužel jich je na českém trhu pro zahrádkáře i zemědělské firmy nedostatek. Podařilo se mi ale najít polského chovatele, který v krásném prostředí jezera Narew chová právě čmeláky zemní (I. Bombus terrestris), kteří jsou zároveň nejrozšířenějším druhem u nás.

Chovatele jsem navštívil, pokračoval jsem ve studiu čmeláků a postupem času jsem zařídil pro vás, kteří byste i na své zahradě či ve svém skleníku chtěli slyšet čmeláčí bzučení a pozorovat tyto úžasné opylovače při práci, možnost založit si vlastní čmelín. Krom čmelstev různých velikostí (vždy královna a určitý počet dělnic) nabízím také úly pro čmeláky, tipy a triky jak na chov čmeláků a uvítám i vaše podněty v diskuzi. Čmeláky si snadno můžete rezervovat již nyní, jakmile pak rostliny začnou kvést, budou vám čmeláci doručeni na vaši adresu a vy můžete začít s chovem.

Všechny potřebné informace pro založení a fungování chovu naleznete na mých webových stránkách, případně mě neváhejte kontaktovat emailem či telefonicky.